fbpx

Po co Ci szkoła trenera?!

Profesja trenera, rozumiana jako prowadzenie szkoleń warsztatowych jest w naszym kraju w zasadzie nie regulowana. Z grubsza rzecz biorąc każdy kto akurat ma ochotę i sposobność może zupełnie bez ogródek prowadzić szkolenia w każdym momencie i na każdy temat. Z pewnością są wąskie specjalizacje, w których wymagane są konkretne uprawnienia, ale żeby prowadzić szkolenie z komunikacji, zarządzania czy sprzedaży, wystarczy wstać z łózka, ubrać koszulę i kupić sobie po drodze ze dwa markery.

Po co więc zawracać sobie głowę wielotygodniowymi kursami trenerskimi?

Sporo to kosztuje, zajmuje mnóstwo czasu, a bez tego zamieszania w zasadzie można tyle samo.

Jeśli myślisz o samodzielnym prowadzeniu szkoleń na poważnie to z całą pewnością będziesz potrzebować dogłębnej wiedzy z trzech kluczowych obszarów zainteresowania trenera.

Pierwszy obszar to wiedza o sobie.

Dobry trener doskonale zna samego siebie. Wie o swoich potencjałach i słabościach. Zna i rozumie mechanizmy, którymi posługuje się w budowaniu relacji. Jest świadomy swojego systemu wartości oraz zbioru przekonań. Wie o swoich talentach i dysfunkcjach.

To bezcenna wiedza, która już na pierwszy rzut oka wyróżnia dobrych trenerów.

Obszar drugi to wiedza o drugim człowieku.

Trener nie musi być psychologiem. Niektórzy sądzą nawet, że to przeszkadza (żart).

Nie zmienia to faktu, że dobry trener zna się na ludziach i co ważniejsze, wie wszystko o budowaniu relacji. Na co dzień spotyka przeróżne postaci, z którymi przychodzi budować intensywne, nieraz nie do końca komfortowe relacje.

To niezwykle ważne, żeby trener posiadał gruntowną wiedzę o drugim człowieku.

Trzecia perspektywa to grupa ludzi.

Dobry trener zna i rozumie niezwykłe procesy zachodzące pomiędzy ludźmi zebranymi w grupę i postawionymi przed wspólnym wyzwaniem.

Trener rozumie zależności, widzi mikro objawy procesu, reaguje na zmienność zachowań interpersonalnych. Świadomie projektuje proces szkoleniowy zgodnie z dynamiką procesu grupowego.

Szkoła trenera nie uczy o czym masz mówić na swoim szkoleniu.

Szkoła trenera wyposaża cię w bezcenną wiedzę z trzech opisanych powyżej obszarów.

Na treningu interpersonalnym uczysz się siebie bardziej niż przez całe życie. Podczas warsztatów merytorycznych poznajesz specyfikę pracy z drugim człowiekiem. Odkrywasz sekrety skutecznego uczenia się i inspirowania do zmiany. Wreszcie zgłębiasz sekrety procesu grupowego, dzięki czemu rozumiesz już jak działają ludzie.

Tak, to prawda, że szkoła trenera nie jest Ci niezbędna do prowadzenia szkoleń.

Jest jednak niezwykłym uzupełnieniem Twoich zasobów merytorycznych, wiedzy branżowej i specjalistycznych umiejętności.

Zobacz wpisy z kategorii:

Udostępnij wpis:

O autorze

Iwo Konopek

Trener Trenerów, Mentor, Pomagam trenerom jeszcze lepiej prowadzić szkolenia.