fbpx Od czego zależy zaangażowanie w pracę i jak wpływać na podwładnych? – Brainstream

Od czego zależy zaangażowanie w pracę i jak wpływać na podwładnych?

Zaangażowanie w pracę, to jeden z ważniejszych czynników przy ocenie funkcjonowania przedsiębiorstwa. Należycie wykonane obowiązki i wykonywanie dodatkowych aktywności to rzeczy, które mogą wpłynąć na poprawę wyników finansowych i ogólnej oceny jakości firmy. Raport firmy doradczej Aon z 2017 roku pokazuje, że jedynie 48 proc. Polaków czuje się zaangażowanych w swoją pracę, a wskaźnik ten nadal spada. Inaczej jest w Europie i na świecie, gdzie jest to odpowiednio 62 i 63 proc. Z czego wynikają te dane i w jaki sposób da się odmienić niepokojący trend?

Czynniki wpływające na zaangażowanie pracownika

Najważniejszą rzeczą, która wpływa na niski stopień zaangażowania pracowników jest brak poczucia docenienia ze strony przedstawicieli wyższego szczebla. Do tego dochodzi niezauważanie wpływu swojej pracy na funkcjonowanie całej firmy – a to jest rzecz nieoceniona przy motywowaniu podwładnych. Ponadto, jak pokazują badania, blisko 74 proc. Polaków uważa, że płaca nie odzwierciedla ich wkładu w wykonywaną pracę. Osoby wchodzące na rynek pracy, czy znajdujące się na nim stosunkowo niedługo są dziś o wiele bardziej wymagające, niż jeszcze kilka lat temu. Dodatkowe benefity w postaci biletów do kina, kart sportowych czy prywatnej opieki medycznej stały się normą, która nie motywuje tak, jak kiedyś. Do tych wszystkich problemów dochodzą cechy indywidualne, takie jak ogólna chęć do pracy czy zadowolenie z wykonywanego zawodu – co prawda nie można wpływać na nie bezpośrednio, ale są pewne sposoby na niwelowanie skutków ich oddziaływania. 

Rola menedżera w zwiększaniu przywiązania pracownika

Dobry menedżer to osoba, która interesuje się potrzebami swoich pracowników i potrafi wytworzyć umiejętność indywidualnego podejścia do każdego z nich. Oczywiście w dużych firmach niemożliwe jest szczegółowe skupianie się na jednostce, ale drobne elementy, które pokazują pracownikowi, że jego wysiłek ma znaczenie, a wszelkie kłopoty szybko rozwiązywane są przez przełożonych, mogą być niezwykle skuteczne. Główną cechą powinna być otwartość i gotowość do rozwiązywania konfliktowych sytuacji. Nie ma nic gorszego, niż ignorowanie podwładnego czy, co gorsza, odnoszenie się do niego z wyższością. Wiele problemów wiąże się właśnie z nieumiejętnym zarządzaniem personelem.

Zaangażowanie pracownika z punktu widzenia organizacji

Działalność oraz indywidualne cechy osób decyzyjnych to jedno, ale dla znacznej poprawy zaangażowania pracowników potrzebne są zmiany systemowe. Kluczem do rozwiązania problemu jest pojęcie komunikacji wewnętrznej, czyli Internal Relations. Sprawnie funkcjonujący obieg informacji w przedsiębiorstwie sprawia, że pracownik jest na bieżąco z wszelkimi nowinkami i ma podstawy do utożsamiania się z daną instytucją. Wiele dużych firm wydaje gazetki wewnętrzne, używa komunikatorów zapewniających możliwość błyskawicznego uzyskania potrzebnych informacji, a także organizuje regularne spotkania. Ostatnie z wymienionych narzędzi jest szczególnie przydatne do omówienia wyników danego działu w kontekście zadań każdego pracownika. 

Jak wpłynąć na poprawę sytuacji?

Z tego względu, że wskaźnik zaangażowania w pracę w Polsce jest bardzo niski i cechuje się tendencją spadkową, w celu poprawy sytuacji należy podjąć znaczące kroki. Wiedząc, że największym problemem dla pracowników jest brak identyfikacji z firmą i poczucia swojego wpływu na jej funkcjonowanie, należy poprawić komunikację wewnętrzną. Informacja dwustronna to jeden z najistotniejszych czynników sprawnego działania przedsiębiorstwa. Baczną uwagę trzeba zwrócić również w stronę menedżerów i ich podejścia do pracownika. Jeżeli każdy będzie miał wsparcie u swojego przełożonego, sytuacja może ulec znacznej poprawie. Nie da się jednak uciec od wspomnianego tematu płac. Pracownik doceniony i zadowolony z otrzymywanej pensji to pracownik wydajny. A to stanowi klucz do sukcesu.

Zaangażowanie pracownika w wykonywane obowiązki to cel, do którego dąży każda organizacja. Ważne jest, aby zdiagnozować, gdzie konkretnie leży problem i podjąć odpowiednie kroki do jego rozwiązania. Efekty mogą okazać się bardzo pozytywne.

Sprawdź również

6 kroków do motywacji w firmie produkcyjnej

Motywacja pracowników produkcyjnych nie jest łatwym zadaniem, jest jednak niezwykle istotna. Dobrze zmotywowany pracownik będzie wykonywał swoją pracę nie tylko dokładniej, ale i wydajniej.

Jak budować markę osobistą na Linkedin?

Budowanie marki osobistej to w dzisiejszych czasach standard dla większości ludzi obecnych na rynku pracy. Każdy chce, aby biła od niego aura profesjonalizmu i żeby postrzegano go jako eksperta w danej branży.

Od czego zależy zaangażowanie pracowników i jak na nie wpływać?

Zaangażowanie pracownika to jeden z najważniejszych czynników wpływających na prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Aby osiągnąć satysfakcjonujący poziom w tym aspekcie, firmy próbują…